Slivova marmelada

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

tema odprta - 19. avg 2003 23:32 | ogledi: 7.940 | odgovori: 14

Zivjo vsem!

Moja mami trdi, da morajo biti za dobro marmelado uporabljene drobne zeeelo zrele cesplje in da "tavelike" za to niso primerne, sploh pa ce so se rahlo zelenkaste.

A je to res? Morajo res biti na meji gnitja, da so primerne za kuhanje marmelade (za snops morajo itak bit...)???

Hvala za odgovore

Sycia

maricaduso  

član od: 21.3.2003

sporočila: 78

20. avg 2003 14:12

Seveda morajo biti ta drobne, ta navadne in res čim bolj zrele, tako da so pri peclju že malo zgubane. Treba je tudi neprimerno manj cukra in krajši je čas kuhanja, ker imajo manj vode.Včasih so stare mame kuhale tako marmelado celo brez cukra. LP Andrej Andrej Močnik

mslabetka  

član od: 29.1.2003

sporočila: 99

21. avg 2003 6:58

Za marmelado so dobre "ta pozne" slive, torej ne te "zgodnje" ki so v polni meri zrele zdaj.Lep pozdrav! MARINKA

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

21. avg 2003 8:48

Pri nas doma smo in še vedno kuhamo marmelado iz vseh vrst češpelj in sliv, ki so tisto leto obrodile. Iz zgodnjih, poznih, sladkih, kislih, drobnih, debelih. Potem seveda prilagodiš količino sladkorja. Sicer pa letos s sladkostjo ni problema... Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 22. avg 2003 14:34:24

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

21. avg 2003 14:35

Če bi jaz čakala, da bi bile slive tako zrele kot pravi maricaduso bi bile do zadnje črvive. Še posebaj letos ko jih je 2x dobila toča en dva tri so bile črvive in gnile. Meni ni pa nič narobe če je marmelada bolj kisla. Ponavadi pa tudi za marmelado uporabim rjavi sladkor. Ne vem zakaj debele slive ne bi bile primerne za marmelado jaz sem letos delala kar mešano marmelado, ker je bilo vskega sadja zelo malo. Prvo sem jo naredila iz ringlojev in breskev. Nato pa breskev, jagod, hrušk, malo jabolk, zmrznjenih borovnic, vseh vrst sliv in jagod. Mislim da ni sadja ki ne bi bil primeren za marmelado. Razen enkrat sem naredila samo jabolčno pa ni bila dobra kot neka čežana. Bom pa letos probala narediti ananasovo. Suzana Zaletel

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

21. avg 2003 21:36

Hvala za odgovore. Problem je v tem, da smo slive MORALI pobrati, drugače bi to namesto nas storili sosedje. Slabost je pa, da so premalo zrele, kot sem pisala že zgoraj. Suzana, nisem še slišala za ananasovo marmelado, ampak sliši se pa dobro. Upam, da bo uspela. In da bo dobra, seveda. LP Sycia

Lenči  

član od: 31.7.2003

sporočila: 28

4. sep 2003 19:51

Pri nas mami dela vedno slivovo marmelado in ni važno, kakšne so. Dobra je vedno in ni nobenih skrbi, da nebi "šla". Zato nobenih skrbi, da nebi uspela.

mslabetka  

član od: 29.1.2003

sporočila: 99

11. sep 2003 11:17

PROSIM pomagajte mi! Kakšno je razmerje sadje : sladkor. Ali dodajate želin ali kuhate marmelado mnogo mnogo ur? Ali uporabljate želirni sladkor? LP MARINKA

neznan uporabnik

11. sep 2003 14:19

Uporabljam želin, dodam pa zelo malo sladkorja (na kilo sadja kakšnih 20 dag sladkorja, lahko še manj). Želirni sladkor meni ni všeč, ker ga moraš dati kar v razmerju 1:1, če hočeš, da se marmelada hitro strdi. Če ga daš premalo, boš imela ali preredko marmelado ali pa jo boš morala kuhati precej dlje. Alenka

bojc  

član od: 3.9.2001

sporočila: 15

11. sep 2003 16:13

Krivec za strjevanje marmelade je pektin. Več ga je v nezrelem sadju ali pa na polici v marketih (želin)! Sladkaj po okusu, dodaj pektin in kuhaj nekaj minut, pa še vitamiei & co boš imela v kozarcu.Velja za vse vrste sadja. pld Bojc

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

11. sep 2003 19:47

Tudi jaz sem letos prvic delala marmelado z zelirnim sladkorjem v razmerju 1:1-pa je marmelada presladka, nato jo je mami skuhala v razmerju po svojem okusu ( malo vec sladkorja kot 1/2 kg na 1 kg sadja je dala) pa je cisto ok, tudi zgostila se ji je lepo. Mislim da morate le poizkusiti pa boste videli kako bo. Pazite tudi da ne dodajate vode, ker jo sadje samo spusti, tako da ne bo preredka. Lep pozdrav!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti